تبلیغات
گیتار کلاسیک و پاپ - نکاتی جالب درباره سگوویا

نکاتی جالب درباره سگوویا

چهارشنبه 7 بهمن 1388 05:21 ب.ظ

نویسنده : guitar

آیا میدانستید Igor Stravinsky آهنگساز مشهور می خواسته قطعه ای برای آندرس سگوویا ( پدر گیتار کلاسیک ) بسازد و سگوویا به وی گفته که بهیچ وجه انرا اجرا نخواهد کرد؟

برخی از جوایز وی در دوران حیات:
دریافت ده مدرک دکترای افتخاری از دانشگا های مختلف در سراسر دنیا

وی هنگام سفر همیشه بلیط صندلی کنار خود را نیز میخرید تا گیتارش را در کنارش قرار دهد زیرا که به محل قرار گیری ساک و وسایل دستی که در هواپیما بود اطمینان نداشت!

برنده جایزه گرمی بهترین اجرای کلاسیک در سال 1958 بخاطر آلبوم Segovia Golden Jubilee.

در سال 1986 جایزه گرمی یک عمر فعالیت هنری Grammy Lifetime Achievement Award. را دریافت نمود

پس برخلاف نظریاتی که گفته میشد وی هیچ استادی نداشت وی در دوران کودکی تحت تعلیم گیتار قرار گرفته بود اما در سبک فلامنکو!

برخلاف بسیاری از باورها سگوویا در سن 6 سالگی شروع به نواختن گیتار نمود. Angelo Gilardino که در بنیاد هنری سگوویا در اسپانیا کار مینماید میگوید:
هیچ سند قطعی وجود نداد اما واضح است که در دوران نوجوانی وی شروع به نواختن نموده و آنهم بعنوان یک نوازنده فلامنکو ! در حقیقت اولین گیتاری که وی صاحب ان شد گیتاری بود که نوازنده مشهور فلامنکو آن زمان یعنی Paco de Lucena با آن نواخته بود کسی که وقتی مرد سگوویا 5 ساله بود و گیتار فلامنکو را نزد Agustinillo یک نوازنده آماتور فلامنکو یاد گرفت.

وی اولین اجرای حرفه ای خود را در سن 16 سالگی و در مادرید انجام داد و قطعاتی از ساخته ها و تنظیمات فرانسیسکو تارگا را بهمراه تنظیمات خودش از باخ اجرا نمود.

Miguel Llobet کسی بود که تنظیمات آثار پیانوی گرانادوس خودش را به سگوویا یاد داد

وی بسیاری از تکنیک های گیتار را از آثار بجا مانده از پوخول و تارگا فرا گرفت

سگوویا در زمانیکه در آلمان بود برخی از گیتار های سازنده گیتار Hermann Hauser را دید و از صدای ان خوشش آمد و پیش وی رفت و سفارش کپی از گیتار Manuel Ramirez guitar که در سال 1912 ساخته شده بود را داد گیتاری که بسیاری فکر میکنند Santos Hernandez آنرا ساخته است!

سگوویا از اولین نوازندگان گیتار در جهان بود که از سیمهای نایلونی بجای سیمهای ساخته شده از روده استفاده کرد و موجب اشاعه ان شد.

خواکین رودریگو کنسرتو Fantasía para un gentilhombre به درخواست سگوویا و برای وی نوشت.

فیلم Andrés Segovia - in Portrait که بصورت دو سی دی میباشد در حقیقت یکی از سن 75 و 84 سالگی وی ضبط شده است.

هر چند سگوویا را باید تاثیر گذارترین شخص در تاریخ گیتار نامید اما نیمتوان از تعصب وی نسبت به آهنگسازان اسپانیایی گذشت . و یکی از اشخاصی بود که با دیدن آگوستین باریوس آهنگساز و نوازنده فراموش نشدنی گیتار کلاسیک ابتدا قول همکاری و کمک به وی را داد اما بر خلاف وعده ای که داده بود هیچ کاری انجام نداد و شاید حسادت وی نسبت به باریوس یکی از دلایل رفتار وی بوده است.

مسابقات گیتار Michele Pittaluga با حمایت سگوویا و آلریو دیاز توانست جایگاه مورد مقبولی برای خود بدست اورد .

اما در برابر تمامی تحسین هایی که از سگوویا میشود جان ویلیامز در سال 1999 نشان داد که مشکلات وی با سگوویا حل نشدنی است و سگوویا را با این عنوان خطاب نمود:
معلم و موزیسینی محدود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -