تبلیغات
گیتار کلاسیک و پاپ - گیتاركلاسیك

گیتاركلاسیك

چهارشنبه 7 بهمن 1388 05:01 ب.ظ

نویسنده : guitar

گیتار کلاسیک ریشه در تکنیک ها و تمریناتی دارد که نوازندگان و آهنگسازان در طی سالیان متمادی رعایت کرده اند و با گذشت زمان ، به آنها وفادار مانده اند ، قطعات مربوط به این سبک ، مشخصا از ارکان ساختاری موسیقی کلاسیک پیروی می کنند.

موسیقی کلاسیک به مطالعه و پژوهش نیاز داشته و شنونده باید از انواع دوره های کلاسیک یعنی رنسانس ، باروک ، کلاسیک ، رمانتیک ، نئو کلاسیک ، مدرن و آوانگارد و فرم های مختلف این موسیقی شناخت داشته باشد و به نوعی نوازندگی در این سبک ، علاوه بر تمرین و کسب تکنیک بالا ، نیازمند مطالعه در زمینه های فوق می باشد. طی کردن دوره های آموزشی منظم و اصولی برای بدست  آوردن مهارت های تکنیکی نوازندگی در این سبک الزامی است .

نوازندگی گیتار کلاسیک به دو قسمت تقسیم می شود:

  1. تکنوازی ( Solo ) ، دونوازی (Duett )، سه نوازی ( Trio ) ، چهارنوازی (Quartet )
  2. كنسرتو (Concerto ) با اركستر

استفاده از متدهای آموزشی نوازندگی گیتار کلاسیک برای کسانی که قصد نواختن گیتار در سایر سبک ها را دارند اغلب ضروری می باشد.

نخستین آهنگسازان گیتار ، موسیقیدانهای سبک کلاسیک بودند که پایه ریزان این سبک از موسیقی برای ساز گیتار شناخته می شوند. شاید اشاره ای به تاریخچه ی این سبک و آهنگسازان و نوازندگان تاثیرگذار آن خالی از لطف نباشد.

اواخر قرن 18 و آغاز قرن 19 را می توان دوران تحول ساز گیتار نامید. تحولاتی همچون تبدیل گیتار از پنج سیم به شش سیم ، سیم های جفت به تک سیم ، کوک جدید و همچنین شیوه های جدید در ساخت ساز. دوران شکوفایی گیتار کلاسیک را می توان سده ی 19 نامید که مرهون شخصیت هایی همچون : فرناندو سور ، مائورو جولیانی ، دایونیسیو آگوادو ، فرناندو کارولی و فرانسیسکو تارگا بوده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -