تبلیغات
گیتار کلاسیک و پاپ - شرح مختصری از تاریخچه و شاخصه های سبک فلامنکو

شرح مختصری از تاریخچه و شاخصه های سبک فلامنکو

چهارشنبه 7 بهمن 1388 05:00 ب.ظ

نویسنده : guitar

موسیقی فلامنکو، موسیقی است با قدمت 150 ساله ، طبق آنچه در تاریخ ثبت شده است. ولی احتمالا قدمت آن بیش از این ها است. این موسیقی متعلق به مردمان منطقه ای در کشور اسپانیا به نام « آند لس » است که روزگاری ملیت هایی چون عرب ها ، مراکشی ها، یونانی ها ، یهودی ها و البته اسپانیایی ها در کنار یکدیگر در آن زندگی می کرده اند. بنابراین می توان گفت که این موسیقی ، متاثر از موسیقی تمام این مردمان بوده است . در واقع بنیاد موسیقی فلامنکو ، برداشت آزاد مردم این ناحیه از موسیقی تمام آن اقوام مختلف است.البته کولی ها هم در این موسیقی تاثیر گذار بوده اند و عده ای بر این عقیده اند که این قوم ، بیشتر در شکل گیری الگوهای ریتمیک خاص موسیقی فلامنکو نقش داشته اند.

موسیقی فلامنکو در ابتدا فقط  شامل فرم های آوازی و رقص بوده که آواز آن از آن جهت که از حنجره اجرا می شود( نه از دیافراگم ) ، شباهت زیادی به آواز ایرانی دارد. در ابتدا، گیتار تنها نقش همراهی کننده ی آواز و رقص را داشته و بعد ها پس از ظهور « رامون مونتوی » هنر تکنوازی گیتار فلامنکو پایه گذاری شد. با توجه به اینکه این شخص اصولا فرد آگاهی بوده و با موسیقیدان های کلاسیک نشست و برخاست داشته، توانایی قرار دادن تکنوازی گیتار فلامنکو در کنار آواز را داشته است. به طوری که امروزه با پیشرفت این هنر ، در بسیاری موارد دیده می شود که نقش تکنوازی گیتار در موسیقی فلامنکو نه تنها از آواز کمتر نیست، بلکه در رتبه ی بالاتری قرار گرفته است.

موسیقی فلامنکو در اصل یک موسیقی محلی یا فولکور است که بعد ها با تاثیر گرفتن از موسیقی کلاسیک، جزو لاتین به یکی از رشته های شناخته شده و موثر تبدیل شده است و امروزه دیده می شود در گوشه و کنار دنیا ، گروه های موسیقی مثلا جز، از کارهای فلامنکو در آثار خود استفاده می کنند. موسیقی فلامنکو یک موسیقی دستگاهی است که دارای دستگاه های« ریتمیک» و « بدون ریتم » است که غالبا در مد « فریژن » اجرا می شوند . البته به وفور از مدولاسیون و آلتراسیون در آن استفاده می شود ، ولی پایه ی هارمونیک این موسیقی ، بر مد فریژن استواراست.

یک مشخصه ی این موسیقی ، وجود الگوهای ریتمیک خاص است. مثلا الگوهای 12 ضربی که در طول چند میزان متوالی ، معرف دستگاه مشخصی خواهد بود و تنها کسر میزان ، ریتم قطعه را مشخص نمی کند. این الگوی 12 ضربی با سرعت های مختلف در دستگاه های مختلف اجرا می شود . فاکتورهای مختلفی وجود دارند که علاوه بر آنچه که گفته شد، تفاوت های دستگاه های موسیقی فلامنکو را مشخص می کنند. مثلا پوزیسیون های مختلف اجرای دو قطعه بر روی گیتار حتی با هارمونی های مشابه.

ارکستراسیون فلامنکو ، اغلب شامل سازهای کوبه ای ( پرکاشن) است که مهمترین آنها سازی است به نام

 « کاخون »   که از آمریکای جنوبی وارد این موسیقی شده است و امروزه از لحاظ آکوستیک(؟) دارای صدای خوبی است و دیگری ضربات کف دست یا همان « پالماس » که با دو نوع صدای زیر و بم توسط همراهی کننده ها اجرا می شود. از جمله سازهای کوبه ای دیگر ، سازی است به نام « کاستانت » که بیشتر در خود اسپانیا استفاده می شود. وظیفه ی سازهای کوبه ای در موسیقی فلامنکو ، خفظ پایه ی الگوی ریتمیک خاص هر دستگاه در طول قطعه است. در واقع نقش این گونه سازها در سبک فلامنکو به اندازه ی مثلا موسیقی راک پررنگ نیست. پایه ی ارکستراسیون فلامنکو یعنی گیتار ، می تواند به صورت تکنوازی یا همراهی آواز یا رقص و با همراهی پرکاشن( هریک از سازهای گروه کوبه ای یا ترکیبی از آنها ) نواخته شود. اصولا مجموعه تمام مشخصه های ذکر شده ، معرف فرهنگ خاص مردمان آندلس اسپانیا است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -